50 Years of Mathmatics

#1

rbroyles

Well-Known Member
Joined
Sep 4, 2006
Messages
14,711
Likes
4
#1
The evolution in teaching math since the 1950s:

1. Teaching Math In 1950s

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is
4/5 of the price. What is his profit ?


2. Teaching Math In 1960s

A logger sells a truckload of lumber for $100 His cost of production is
4/5 of the price, or $80. What is his profit?


3. Teaching Math In 1970s

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is
$80. Did he make a profit?



4. Teaching Math In 1980s

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production
is $80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20.



5. Teaching Math In 1990s

A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and
inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the preservation of our
woodlands. He does this so he can make a profit of $20. What do you
think of this way of making a living?

Topic for class participation after answering the question: How did the birds and squirrels feel as the logger cut down their homes? (There are no wrong answers, and if you feel like crying, it's ok. )



6. Teaching Math In 2008

Un hachero vende una carretada de maderapara $100. El costo de la
producciones es $80. Cuanto dinero ha hecho?
 
#2
#2
Because of the evolution in teaching math since the 1950s:

1. Teaching Math In 1950s

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is
4/5 of the price. What is his profit ?


2. Teaching Math In 1960s

A logger sells a truckload of lumber for $100 His cost of production is
4/5 of the price, or $80. What is his profit?


3. Teaching Math In 1970s

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is
$80. Did he make a profit?



4. Teaching Math In 1980s

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production
is $80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20.



5. Teaching Math In 1990s

A logger cuts down a beautifu l forest because he is selfish and
inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the preservation of our
woodlands. He does this so he can make a profit of $20. What do you
think of this way of making a living?

Topic for class participation after
answering the question: How did the birds and squirrels feel as the logger cut down
their homes? (There are no wrong answers, and if you feel like crying, it's ok. )



6. Teaching Math In 2008

Un hachero vende una carretada de maderapara $100. El costo de la
producciones es $80. Cuanto dinero ha hecho?
:eek:lol::eek:lol:

2008 Send the trees to Iraq to help the people
 
#3
#3
My wife teaches Math and is going to find this to be hilarious!
 
#5
#5
:lolabove::lolabove::lolabove:SO TRUE:lolabove::lolabove::lolabove:
 
#7
#7
Looks like we need to have some more time in spelling class so we can learn to spell mathematics. :p
 
#10
#10
The evolution in teaching math since the 1950s:

1. Teaching Math In 1950s

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is
4/5 of the price. What is his profit ?


2. Teaching Math In 1960s

A logger sells a truckload of lumber for $100 His cost of production is
4/5 of the price, or $80. What is his profit?


3. Teaching Math In 1970s

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is
$80. Did he make a profit?



4. Teaching Math In 1980s

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production
is $80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20.



5. Teaching Math In 1990s

A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and
inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the preservation of our
woodlands. He does this so he can make a profit of $20. What do you
think of this way of making a living?

Topic for class participation after answering the question: How did the birds and squirrels feel as the logger cut down their homes? (There are no wrong answers, and if you feel like crying, it's ok. )



6. Teaching Math In 2008

Un hachero vende una carretada de maderapara $100. El costo de la
producciones es $80. Cuanto dinero ha hecho?


:eek:lol::eek:lol::eek:lol:

Sad and true but I found humor in it.
 
#12
#12
:lol: My math teacher has used a very similar joke one time, but the 2008 one in Spanish is hilarious.
 

VN Store



Back
Top